Parabenai yra konservantai. Parabenų yra dušo želėse, šampūnuose, odos priežiūros priemonėse, dantų pastose. Parabenų dažnai randama visų rūšių kosmetikos gaminiuose. Jų paskirtis – ilgesnis kosmetikos priemonių galiojimas. Parabenai per odą patenka į organizmą, taip sutrikdo moterų hormonų pusiausvyrą. Nepaisant to, jie dažnai naudojami, nes yra pigus konservantas.

Žalingas parabenų poveikis

Parabenai vis dažniau kritikuojami, o vartotojų teisių gynėjai baiminasi, kad jų kiekiai ir deriniai gali būti kenksmingi. Ypač pacientams, sergantiems tam tikrais su hormonais susijusiais vėžiniais susirgimais, pavyzdžiui, krūties, prostatos ir sėklidžių vėžiu, dažnai patariama vengti kosmetikos priemonių, kurių sudėtyje yra parabenų. Tačiau taip pat vaisiai įsčiose, mažamečiai vaikai ir paaugliai neturėtų būti veikiami hormonus veikiančių cheminių medžiagų. Visai neseniai daktarės Kim Harley vadovaujama amerikiečių mokslininkų grupė įrodė, kad parabenų poveikis gali būti susijęs su ankstyvesne mergaičių lytinio brendimo pradžia.

Parabenai ir vaisingumas

Yra duomenų, kad parabenai mažina spermos gamybą ir neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą. Taip pat atlikti tyrimai rodo, kad parabenai daro neigiamą įtaką moterų vaisingumui. 2019 m. žinomame žurnale „Human Fertility” paskelbtame apžvalginiame straipsnyje apibendrintas jau pastebėtas poveikis: įvairūs tyrimai parodė, kad parabenai gali turėti įtakos antralinių (bręstančių) folikulų skaičiui, taip pat klinikiniam nėštumui.

Venkite parabenų

Specialistai pataria pirmenybę teikti kosmetikai be parabenų.

Literatūros šaltiniai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *