Biologė ir sveikos mitybos specialistė Dr.Birgit Wogatzky dalinasi patarimais, kurie gali pagerinti vyrų ir moterų vaisingumą.

„Tam tikrų sveikų įpročių išsiugdymas ir nesveikų įpročių atsisakymas gali turėti realios naudos tiek vyrų, tiek moterų sveikatai ir vaisingumui. Negalima garantuoti, kad poros nevaisingumo problemos bus išspręstos, jei, pavyzdžiui, bus atsisakyta rūkymo, bet tai tikrai padidins galimybę susilaukti kūdikio. „

Štai ką galite padaryti:

1.Laikykitės Viduržemio jūros regiono dietos.

Daugelis tyrimų parodė, kad sveika Viduržemio jūros regiono dieta gali pagerinti abiejų lyčių vaisingumą, nes ji ne tik gausiai aprūpina organizmą maistinėmis medžiagomis, bet ir padeda įgyti ir išlaikyti normalų kūno svorį.

Vieną naujausių tyrimų atliko Atėnų Harokopio universiteto mokslininkai. Moterys, kurios šešis mėnesius iki IVF vartojo daugiau šviežių vaisių, daržovių, ankštinių augalų, pilno grūdo produktų, žuvies ir alyvuogių aliejaus, turėjo net 68 % didesnę tikimybę pastoti ir susilaukti kūdikio. Šis tyrimas buvo paskelbtas moksliniame žurnale „Human Reproduction”.

Kiti tyrimai parodė, kad laikantis Viduržemio jūros regiono dietos gali pagerėti vyrų spermos kokybė.

Kalbant apie kūno svorį, Viduržemio jūros regiono dieta siejama su mažesne nutukimo, kuris taip pat gali pakenkti vaisingumui, rizika. Pažymima, kad nevaisingumas gali pasireikšti ir moterims, kurių kūno svoris yra pernelyg mažas.

2. Gerkite daug vandens.

Vanduo yra būtinas gerai savijautai, kuri yra labai svarbi siekiant pastoti.

Nustatyta, kad dehidratuotų moterų vaisingumas dažnai sumažėja, jų gimda mažiau imli embriono implantacijai ir nėštumo tęstinumui.

Taip yra dėl to, kad organizmas, siekdamas užtikrinti mūsų išgyvenimą, pirmiausia pasirūpina gyvybiškai svarbių organų aprūpinimu reikalingomis medžiagomis, o tik po to – antrinių. Kai žmogus yra chroniškai dehidratuotas, reprodukcinė sistema pirmoji lieka be pakankamo vandens kiekio, nes gimdymas nėra būtinas išgyvenimui.

3. Kontroliuokite stresą.

Nedidelis stresas yra varomoji jėga ir yra naudingas, tačiau nuolatinis aukštas streso lygis organizme turi rimtų padarinių sveikatai ir vaisingumui. Ypač poroms, kurios bando pastoti, stresas paaštrina pačią nevaisingumo problemą ir neretai jas lydi kančia ir stipraus nerimo bei depresijos jausmai. Nuolatinė prasta psichologinė būklė daro neigiamą įtaką vaisingumui. Tai patvirtino objektyvūs tyrimai, kurių metu dalyvių stresas buvo vertinamas ne tik pagal tai, ką jie kalbėjo, bet ir pagal konkrečių hormonų (pvz., kortizolio) kiekį.

Vienas iš šių tyrimų, paskelbtas žurnale „Human Reproduction”, parodė, kad moterys, patiriančios stiprų stresą, dvigubai dažniau patiria nepaaiškinamą nevaisingumą, palyginus su ramiai gyvenančiomis bendraamžėmis. Kitame, paskelbtame žurnale Psychoneuroendocrinology, padaryta išvada, kad vaisingumas stipriai susijęs su moterų patirtu stresu per pastaruosius 3-6 mėnesius. Todėl siekiant susilaukti vaikų, labai svarbu valdyti savo stresą.

4. Atsisakykite žalingų įpročių.

Alkoholis ir rūkymas kenkia bet kokiems sveikatos rodikliams, o vaisingumas nėra išimtis.

Yra mokslinių įrodymų, kad abu šie dalykai labai kenkia vaisingumui, nes sukelia hormoninius sutrikimus ir pažeidžia spermatozoidų bei kiaušialąsčių DNR. Be to, jei rūkanti moteris pastoja, gali negrįžtamai pakenkti ir embrionui.

Tyrimai parodė, kad rūkančių vyrų spermatozoidų skaičius yra mažesnis, o jų spermatozoidai gali būti netinkamos morfologijos. Nors retkarčiais išgerta taurė vyno ar alaus nepakenks spermatozoidams, reguliarus alkoholio vartojimas gali sumažinti testosterono kiekį ir gaminamų spermatozoidų skaičių.

Moterų rūkymas yra susijęs su kiaušidžių senėjimu ir kiaušidžių rezervo mažėjimu. Jis taip pat pažeidžia gimdos kaklelį ir kiaušintakius bei didina negimdinio nėštumo ir persileidimo riziką. Be to, reguliarus alkoholio vartojimas prieš pastojimą yra susijęs su kiaušidžių veiklos sutrikimu.

Dėl šių priežasčių paprastai rekomenduojama vengti alkoholio ir rūkymo kiekvienai porai, bandančiai susilaukti vaikų, juolab jei ji jau žino, kad susiduria su nevaisingumo problemomis.

5. Gerai išsimiegokite.

Miegas taip pat turi įtakos gerai savijautai bei vaisingumui. Geras nakties miegas būtinas smegenų ir viso organizmo atsinaujinimui ir atstatymui, kartu reguliuojant svarbius organizmo hormonus, įskaitant vaisingumo hormonus. Leptinas yra su miegu ir vaisingumu susijęs hormonas. Jis turi įtakos ovuliacijai, tačiau tam, kad jo pasigamintų pakankamas kiekis, moteris turi gana daug miegoti. Kai moterims trūksta miego, gali sutrikti jų menstruacijų ciklas. Kiti panašiai veikiantys hormonai yra progesteronas, estrogenas, liuteinizuojantis hormonas (LH) ir folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH). Įtakos turi ir pagrindinis streso hormonas kortizolis, kurio didelis kiekis siejamas su sumažėjusiu vaisingumu. Be to, tyrimai parodė, kad moterims, dirbančioms naktimis arba pamainomis sutrinka jų miego rėžimas ir trukmė, dažnai būna nereguliarus menstruacijų ciklas, kuris gali sukelti nevaisingumo problemas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *